Τα πάντα για το Γυναικείο

Αυλαία στο 50ο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών

Με δύο ομίλους και μεγάλο όπως αναμένεται ενδιαφέρον, αρχίζει σήμερα η Volley League Γυναικών.

Το 50ο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών κάνει πρεμιέρα το Σάββατο 10 Οκτωβρίου και οι 14 ομάδες είναι έτοιμες για να δώσουν τον καλύτερό τους εαυτό για να πετύχουν τους στόχους τους.

Αναλυτικά το πρόγραμμα διεξαγωγής της πρεμιέρας και του πρωταθλήματος.

Σάββατο 10 Οκτωβρίου

Χαλκιοπούλειο 18.00: Α.Ο. Λαμίας 2013 – Α.Ο. Θήρας
Διαιτητές: Παπαδογούλας, Κουτσής, Κομισάριος: Παναγής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Καραβάνα.

Μίκρα 19.00: Α.Σ. Άρης – Παναθηναϊκός Α.Ο.
Διαιτητές: Βασιλειάδης, Δημητρίου, Κομισάριος: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ανθυμίδης, Παπαδοπούλου Χρ., Γραμματεία: Πασπαλά.

Ιλισίων 19.00: Ηλυσιακός Α.Ο. – Α.Ο. Μαρκοπούλου
Διαιτητές: Ονόπας, Ράντσιου, Κομισάριος: Ράπτης, Επόπτες: Τσίτσικας, Σπίγγου, Γραμματεία: Χίλιου.

Ρεπό ο Πανναξιακός Α.Ο.Ν..

Σάββατο 10 Οκτωβρίου

Δ.Α.Κ. Ευόσμου 18.30: Α.Π.Σ. Αίας – Α.Ε.Κ.
Διαιτητές: Ισκάς, Μαυρίδης, Κομισάριος: Καραμπαλάσης, Επόπτες: Κοτσικάρη, Βασδέκης, Γραμματεία: Σιδηρά.

Γ. Γεννηματάς 19.00: Α.Σ.Π. Θέτις – Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.
Διαιτητές: Πρέντζας, Αντωνόπουλος, Κομισάριος: Μαυρικίδης, Επόπτες: Σταυράτη, Χατζηθωμά, Γραμματεία: Αμερικάνου.

Π. Σαλπέας 20.00: Α.Ο.Φ. Πορφύρας – Π.Α.Ο.Κ.
Διαιτητές: Βελώνης, Μιχαήλογλου, Κομισάριος: Γεωργουλέας, Επόπτες: Παπαγιαννόπουλος, Ιωάννου Δ., Γραμματεία: Καλιμνίου.

Ρεπό η Α.Ο.Ν. Αμαζόνες.

Β’ ΦΑΣΗ – ΠΛΕΪ ΟΦ

Στη Β’ φάση, οι 3 πρώτες ομάδες κάθε ομίλου θα δημιουργήσουν νέο όμιλο, χωρίς να μετρούν τα αποτελέσματα και οι βαθμοί της Α’ φάσης και θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία. Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 1 έως και 6 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος.

Β’ ΦΑΣΗ – ΥΠΟΒΙΒΑΣΜΟΣ

Με την ολοκλήρωση της Α’ φάσης, οι 4 τελευταίες ομάδες κάθε ομίλου θα δημιουργήσουν νέο όμιλο και θα διεξαχθεί πρωτάθλημα δύο γύρων με βαθμολογία, όπου οι ομάδες που στην Α’ Φάση ήταν στον ίδιο όμιλο θα μεταφέρουν τη βαθμολογία από τους μεταξύ τους αγώνες στους δύο γύρους της Α’ Φάσης και ΔΕΝ θα αγωνιστούν ξανά μεταξύ τους.

Μετά τους αγώνες αυτούς και σύμφωνα με τη βαθμολογία οι ομάδες θα καταλάβουν τις θέσεις 7 έως και 14 της Τελικής Βαθμολογικής Κατάταξης του πρωταθλήματος.

Οι ομάδες που θα καταλάβουν την 12η, 13η και 14η θέση στην Τελική Κατάταξη του πρωταθλήματος θα υποβιβαστούν στην αμέσως κατώτερη κατηγορία (Pre League Γυναικών).

Η πιο ψηλή αθλήτρια του πρωταθλήματος είναι η 16χρονη διαγώνια του Άρη Μάρθα Ανθούλη, η οποία βλέπει τον κόσμο από τα 202 εκατοστά. Η πιο κοντή αθλήτρια είναι το λίμπερο του Α.Ο Λαμίας 2013 Ξένια Κακουράτου με 159 εκατοστά.

Η μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια είναι η κεντρική του Πορφύρα Νόβη Γκούρα, η οποία είναι 40 ετών (27/03/1980). Η μικρότερη σε ηλικία αθλήτρια είναι η κεντρική του Μαρκόπουλου Έρρικα Γράβαρη, η οποία είναι γεννημένη στις 4/11/2006.

Συνολικά 30 ξένες αθλήτριες θα αγωνιστούν στο πρωτάθλημα της Volley League Γυναικών 2020-2021. Οι Ηνωμένες Πολιτείες έχουν 9 εκπροσώπους, η Σερβία 5, από 2 έχουν Βραζιλία, Βουλγαρία και Σλοβακία και από έναν η Ρουμανία, ο Καναδάς, η Πολωνία, η Βοσνία, η Γερμανία, η Κροατία, η Σλοβενία, η Κροατία και το Πουέρτο Ρίκο.

Σερβία

Νατάσα Σεβάρικα (Α.Ε.Κ.), Άντελα Βεσελίνοβιτς (Πανναξιακός Α.Ο.Ν.), Αναστασία Σέκουλιτς (Α.Ο.Φ. Πορφύρας), Μίλιτσα Κούμπουρα (Π.Α.Ο.Κ.), Μιργιάνα Κομλένοβιτς (Α.Ο. Λαμίας 2013)

Σλοβενία

Μόνικα Πότοκαρ (Π.Α.Ο.Κ.)

Ρουμανία

Αριάνα Πιρβ (Α.Ε.Κ.)

Καναδάς

Βίκυ Σαβάρ (Πανναξιακός Α.Ο.Ν.)

Βουλγαρία

Σιμόνα Ντιμίτροβα (Πανναξιακός Α.Ο.Ν.), Πολίνα Νεΐκοβα (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Βραζιλία

Ταϊάνα Ροντρίγκεζ Ντε Μέλο (Α.Ο.Φ. Πορφύρας), Φερνάντα Μέλο (Α.Ο. Θήρας)

Κούβα

Ρέιτσελ Πέρεζ Σάντσεζ (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Πολωνία

Κίνγκα Χάταλα (Α.Σ.Π. Θέτις)

Η.Π.Α.

Ελίζαμπεθ Χουντ Σκοτ (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.), Κέντρα Ντάλκε (Α.Ο. Θήρας), Τιέρα Λι Τζέιμεσον (Α.Ο. Λαμίας 2013), Έιντζελ Γκάσκιν (Α.Ο. Λαμίας 2013), Κένεντι Μπράιαν (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil), Φράνσις Αρναούτου (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil), Γιασμίν Μπεντάρτ (Α.Ο. Μαρκοπούλου Revoil), Άσλεϊ Όουενς (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες), Κάταλιν Έβανς (Α.Σ. Άρης), Μάνι Κλάιν (Α.Σ. Άρης)

Σλοβακία

Αλεξάντρα Βαΐντοβα (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες), Ρομάνα Χουντέκοβα (Παναθηναϊκός Α.Ο.)

Βοσνία και Ερζεγοβίνη

Σάνια Κόγιτς Τζούρτης (Α.Σ. Άρης)

Γερμανία

Σάσκια Χίπε (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Κροατία

Κάρλα Κλάριτς (Ολυμπιακός Σ.Φ.Π.)

Πουέρτο Ρίκο

Ραϊμαριέλι Σάντος (Α.Ο. Θήρας)

 

Μην χάσεις τα τελευταία νέα μας, ακολούθησε μας