Τα πάντα για το Γυναικείο Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Βόλλεϋ Handball Polo

Ποδόσφαιρο: Ο ΠΑΟΚ το πανηγύρισε με 4.000 οπαδούς του

Με νίκη επί του ΟΦΗ με 3-1 συνδύασαν την φιέστα του 18ου Πρωταθλήματος Ελλάδος οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» στο Γήπεδο Τούμπας.

Ο ΠΑΟΚ Morris παρατάχθηκε με αρχική σύνθεση τις: Μιλιόγια, Γκούνη, Δοϊρανλή, Μπασούρη, Μήτκου, Στράντζαλη, Χαλατσογιάννη, Καλέση, Βαρδαλή, Ακίντα και Σάπσον.

Τα πρώτα δεκαπέντε λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωρίστηκα για τις δύο ομάδες, με τις «ισόβιες πρωταθλήτριες» ωστόσο ελέγχουν πλήρως τον ρυθμό.

Οι παίκτριες του Δικεφάλου απείλησαν αρχικά με την Βαρδαλή μόλις στο 2ο λεπτό και την Χαλατσογιάννη στο 7ο λεπτό αλλά τα σουτ και των δύο πέρασαν για λίγο άουτ.

Στο 18ο λεπτό η Μήτκου με σέντρα ακριβείας από τα αριστερά βρήκε την Ακίντα και αυτή με κεφαλιά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για τον ΠΑΟΚ Morris.

Ο Δικέφαλος συνέχισε να κυριαρχεί μέσα στο γήπεδο και να επιβάλει τον ρυθμό του στις παίκτριες του ΟΦΗ. Χρειάστηκαν μόλις εννιά λεπτά στις παίκτριες του ΠΑΟΚ Morris ώστε να βρουν και πάλι δίχτυα, η Μήτκου με εκτέλεση κόρνερ βρήκε την Γκούνη η οποία επίσης με κεφαλιά διπλασίασε τα τέρματα των «ασπρόμαυρων» και έκανε το 2-0 για τον ΠΑΟΚ Morris.

Τα κορίτσια του ΠΑΟΚ χρειάστηκαν ακόμη εννέα λεπτά μέχρι να σκοράρουν και πάλι, στο 36ο λεπτό μετά από την παράλληλη σέντρα της Μπασούρη, η Ακίντα σε κενή εστία έκανε με περίσσια ευκολία το 3-0 για τον ΠΑΟΚ Morris.

Στο 40ο λεπτό η Στράντζαλη είχε την δική της καλή στιγμή, καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ της Μήτκου, η μεσοεπιθετικός από τα Γιαννιτσά απείλησε με κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Μετά την ανάπαυλα έπεσε ο ρυθμός, ενώ η αυστηρή αποβολή της Καλέση στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης άλλαξε τις ισορροπίες.

Ο ΠΑΟΚ Morris έμεινε με δέκα παίκτριες, με τον διαιτητή της αναμέτρησης στο 57ο λεπτό να εξαντλεί την αυστηρότητα του και να δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα στην Καλέση, έκτοτε έπεσε σημαντικά το τέμπο της αναμέτρησης.

Κόντρα στην ροή του αγώνα και σε μία ανύποπτη φάση ο ΟΦΗ μείωσε σε 3-1 με την Ριμπάνσκα, στο 74ο λεπτό.

Η Μήτκου με ένα μακρινό και δυνατό σουτ προσπάθησε να ανεβάσει κι άλλο τον δείκτη του σκορ, όμως η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

Έτσι, οι «Ισόβιες Πρωταθλήτριες» αποθεώθηκαν στο Γήπεδο Τούμπας από περίπου 4000 Κόσμο, ο οποίος έδωσε δυναμικό παρών.

ΠΑΟΚ Morris (Λευτέρης Κανάτας): Μιλιόγια (65′ Χατζηχαριστού), Γκούνη, Δοϊρανλή, Μπασούρη (83′ Γιοβάνη), Μήτκου, Στράντζαλη (83′ Γκορνέλα), Χαλατσογιάννη (90′ Καλιεντζίδου), Καλέση, Βαρδαλή, Ακίντα, Σάπσον (65′ Τζούρτζεβιτς).