Τα πάντα για το Γυναικείο Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Βόλλεϋ Handball Polo

Ηττήθηκαν στη Μύκονο οι Ν. Εργοτέλη

Η ομάδα της Μυκόνου με αυτή τη νίκη φτάνει τους 9 βαθμούς, ενώ η κρητική μένει στους 3.

Το ματς ήταν πραγματικά εντυπωσιακό στο ξεκίνημα με δύο γκολ μέχρι το 3ο λεπτό και τρία μέχρι το 15′. Η Νατούμπε ήταν η πρωταγωνίστρια στο πρώτο μέρος και εκείνη που άνοιξε και έκλεισε τον χορό των τερμάτων στην ανάπαυλα.

Οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά και μόλις στο 2ο λεπτό προηγήθηκαν μετά από συνεργασία Στεφάτου και Νατούμπε και ωραίο τελείωμα της τελευταίας σε τετ α τετ με την Χουστουλάκη (1-0).

Ο Εργοτέλης απάντησε άμεσα όμως και στο επόμενο λεπτό από λάθος που έγινε στη μεσαία γραμμή, η Παπαδάκη έβγαλε τετ α τε την Κοκοσάλη που πλάσαρε άψογα την Κοντιζά για το 1-1.

Στο 15′ η Πρέκα ανατράπηκε στην περιοχή από την Βάμβακα και κέρδισε πέναλτι. Η Στεφάτου ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε με τη μπάλα να μπαίνει μάλιστα με διπλή προσπάθεια στα δίχτυα αφού χτύπησε και στην Χουστουλάκη.

Η Μύκονος βρήκε και τρίτο γκολ λίγο πριν το ημίχρονο ξανά με την Νατούμπε που αξιοποίησε την κάθετη πάσα από τη Μουστολάρι για να πλασάρει ξανά ωραία την Χουστουλάκη, στο 40′.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νατούμπε άγγιξε το χατ τρικ στο 60′ αλλά το πλασέ απέναντι από την Χουστουλάκη πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια. Στο 69′ και η Πρέκα έφτασε κοντά στο 4-1 αλλά το πλασέ της πέρασε επίσης έξω από τα δοκάρια σε νέο τετ α τετ για τη Μύκονο.

Στο 81′ η Τσαγκαλίδου υπέπεσε σε πέναλτι (χέρι) στην περιοχή και η Τούγλη από τα 11 βήματα νίκησε με διπλή προσπάθεια την Κοντιζά, βάζοντας ξανά στο τελευταίο δεκάλεπτο τις φιλοξενούμενες στο ματς (3-2).

Στο 90+1′ η Νατούμπε έφτασε ξανά κοντά στο χατ τρικ αλλά δε μπόρεσε να νικήσει την Χουστουλάκη σε νέο τετ α τετ. Στο επόμενο λεπτό η τερματοφύλακας του Εργοτέλη είχε διπλή απόκρουση σε κοντινά σουτ των Γουίλιαμ και Πρέκα στην τελευταία καλή φάση του αγώνα.

Διαιτητής: Καλογεράς (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Ρούσσος, Μενδρινός (Κυκλάδων)

ΑΕ Μυκόνου (Σπύρος Ξένος): Κοντιζά, Κουτουριάδου, Πρέκα, Ευστρατίου, Στεφάτου, Νατούμπε, Μουστολάρι (90+4′ Αντύπα), Κουκά, Ντόκου, Τσαγκαλίδου (85′ λ.τρ. Γιαννοπούλου), Γουίλιαμ.

Ν. Εργοτέλη (Γιάννα Δούκα): Χουστουλάκη, Παπαδάκη, Βάμβουκα (67′ Παπαδάκη Ηλ.), Τουγλή, Καρπαθιωτάκη, Δετοράκη, Μανουσάκη, Δρακογιαννάκη, Σκεπάρνη, Θεοδώρη, Κοκοσάλη (77′ Σφηνιά).