Τα πάντα για το Γυναικείο Ποδόσφαιρο Μπάσκετ Βόλλεϋ Handball Polo

Χάντμπολ: «Καυτή» 4άδα για το πρωτάθλημα

Ξεκαθάρισε και τυπικά η 4αδα που θα παίξει στα πλέι οφ της Α1 Γυναικών την περίοδο 2023-2024 με στόχο την κατάκτηση του πρωταθλήματος.
Τα φαβορί επικράτησαν στην 18η και τελευταία αγωνιστική και έτσι δεν υπήρξαν αλλαγές στην κατάταξη.
Τα πλέι οφ αρχίζουν την προσεχή Τετάρτη 24 Απριλίου και η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί στις 2 νίκες με πλεονέκτημα έδρας της Νέας Ιωνίας και του ΠΑΟΚ.

Τα ζευγάρια είναι:
ΟΦΝ Ιωνίας- Αναγέννηση Άρτας
ΠΑΟΚ Mateco- AΕΣΧ Πυλαίας

Σπουδαία νίκη-παραμονής για τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών με 27-23 επί του Αθηναϊκού στο Βύρωνα. Η ομάδα των Γιαννιτσών ήλεγχε καθολικά το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο νίκες επί του αντιπάλου της κέρδισε δίκαια τη σωτηρία. Ο Αθηναϊκός επιστρέφει και πάλι στην Α2 Γυναικών.

ΤΑ «ΦΥΛΛΑ ΑΓΩΝΩΝ»
ΑΕΠ ΠΑΝΟΡΑΜΑ- ΠΑΟΚ MATECO 27-31
Tα πεντάλεπτα: 3-3, 6-7, 8-10, 9-12, 11-13, 14-16 (ημχ), 16-18, 20-20, 21-23, 23-26, 24-26, 27-31
ΠΑΝΟΡΑΜΑ (Σ. Βακάλης): Κουτσιμανή, Λιούκα 1, Εμμανουηλίδου 3, Γιαννοπούλου, Κουκμίση 4, Φλώρου, Αμανατίδου 4, Ε. Κουκλοτίδου, Μήγγα, Τσιαμούρα 1, Νικολάου, , Γκονσάλβες 6, Γκόμες 1, Ελ. Κουκλοτίδου, Αμπίλντα 7, Χριστοδουλίδου.
ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Τσικνάκη, Κερλίδη, Μεντεσίδου 2, Βράντσιτς 2, Γιοβίσεβιτς, Σαμολάδα 5, Καπρινιώτη, Σεβδίλη, Σίλβα 8, Ζενέλι 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάσεβιτς, Κουλούρη 4, Μπουράτο 5, Μιλόγεβιτς 2
Διαιτητές: Γκόγκας- Σαχίνογλου, Δίλεπτα: 2-0, Πέναλτι: 2/2-1/1

ΑΟΔ ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ- ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 14-32
Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-6, 3-9, 4-13, 6-14, 6-16 (ημχ)μ 7-20, 10-23, 10-25, 10-27, 12-30, 14-32
ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ: Ν. Μαυρογεώργη 5, Καραγιάννη 5, Σιτόγλου, Ζ. Μαυρογεώργη 1, Μπλας, Μυλωνά 3, Δεσποτίδου, Μπόζιου, Τσιάπα, Χριστοπούλου, Παρέσογλου.
ΠΥΛΑΙΑ (Γ. Βακάλης): Σούσκα 1, Χ. Τροχίδου 2, Ε. Τροχίδου 3, Κουκμίση 7, Τσαρτσίου 1, Αθαν. Τσιγαρίδα 1, Θεοδοσοπούλου, Τάκη, Κωστοπούλου 3, Αθ. Τσιγαρίδα, Μαχαιρίδου, Σελεμίδου 1, Αργυροπούλου 6, Παναγιωτίδου 1, Γ. Παπαδοπούλου 2, Α. Παπαδοπούλου 4.
Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Δρακόπουλος, Κόκκινη: 58:59 Μυλωνά (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-3/4

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ- ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 45-30
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-3, 9-5, 12-8, 15-12, 20-15 (ημχ.), 22-18, 27-20, 33-22, 39-25, 43-26, 45-30
ΟΦΝΙ (Γούσιος): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 5, Λουμπιάναια 4, Αράλντι 4, Κμίροβα 7, Κρνιτς, Μακρή, Φράγκου 5, Ν. Κεπεσίδου 9, Τσάκαλου 5, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Διακογιάννη 1, Νταβίντοβιτς 2, Πάπα 3, Λυτρίβη.
ΑΡΤΑ (Λαζαρίδης): Κολλύρη, Τσαουσίδου 3, Μόσχου 1, Σκάρα, Νούλα 5, Παπακώστα, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 3, Σαϊντοβα, Ανδρίτσου 7, Καραχαρίση 5, Προκοπίδου 5, Μάστακα 1
Διαιτητές: Τόλιος- Φωκίτης, Δίλεπτα: 6-1, Πέναλτι: 5/5-3/6

ΑΕΚ- ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ 21-26
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 6-7, 8-8, 10-9, 11-10 (ημχ.), 12-12, 14-16, 15-17, 16-20, 18-24, 21-26
ΑΕΚ (Παπαδόπουλος): Μάγκου 2, Ψαριώτη 4, Βαρβεράρκη, Πετκόφσκα, Κατσίκα 2, Γάσπαρη 3, Ζούμα, Ζαφειροπούλου, Παύλου 2, Σαρκίρη, Φάμπις 1, Μπανάση 1, Νικόλοφσκα 5, Μετζρί 1, Δρουγκίδου.
ΚΑΜΑΤΕΡΟ (Δανήλος): Μιχ. Βασιλείου, Μαρ. Βασιλείου, Ναντότσι 2, Καραμάνου 3, Κούρτη 7, Αντνάρ, Χριστοπούλου, Παπαϊωάννου, Γεωργιάδου 2, Ψαριώτη, Α. Βασιλείου 4, Ρούσου 7, Τσαμάλη, Ανεστάκη, Πατρώνη 1.
Διαιτητές: Γερουλάνος- Γερουλάνος, Κόκκινη: 22:00 Α. Βασιλείου (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 0/2-3/4

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ- ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ 23-27
Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-5, 7-6, 11-9, 13-13 (ημχ) 14-16, 15-18, 17-21, 19-23, 20-24, 23-27
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Βαρελτζής): Χατζηιλιάδου, Τζούρισιτς 8, Κοτρώτσιου 2, Μουρατίδου 5, Α. Σαββαλάκη, Ούνι, Βέτκοβα, Δ. Σαββαλάκη, Γκλομπάρεβιτς 3, Μαρούλη, Μάρκου 1, Παπαδημοπούλου 2, Δημοπούλου, Αμπατζή, Μιλάτοβιτς, Παπαγιαννοπούλου 1.
ΜΕΓΑΣ (Ταρινίδης): Πυριτίδου, Παλαιοχωρινού, Πατσάνη 1, Πέγιου, Πλιόγκα 6, Δαφλίδου, Τρελλοπούλου, Αναστασίου 3, Καραβέλη 2, Καλφοπούλου, Μαλλέ 4, Μαυροπούλου 5, Τριετίνα 6
Διαιτητές: Κινατζίδης- Φωτακίδης, Δίλεπτα: 4-4, Πέναλτι: 4/4-6/8